שמות האדם  |  אסטרולוגיה  |  מרוב - בעיות נשימה  |  חיסון הגוף חיסונית  |  פריון לאשה 2  |  הוצאת עין הרע  |  ריטלין  |  פריון לגבר  |  ערכת חורף  |  פיברומיאלגיה  |  טיפול טבעי בשפעת החזירים  |  פריון בגדר נס  |  
מונה:


תאריך ושעה
  

דף הבית >> חומרים משמרים

 

     חומרים משמרים

משקאות קלים פוגעים בדנ"א
חומרים משמרים עלולים לגרום בטווח הארוך להתפתחות מחלות כמו פרקינסון * עיקר החשש הוא סביב ה-E211 שנמצא כבר קשור לסרטן בשילוב שלו עם תוספת ויטמין C במשקאות קלים * סקר שנעשה בשנה שעברה, גילה רמות גבוהות בארבעה סוגי משקאות שהוסרו מהמדפים


מאת: יפעת גדות
27/05/2007 08:27

סיבה נוספת לבהלה בתחום הבריאות עולה לאחרונה לאחר שחוקרים דיווחו כי משקאות קלים עלולים לגרום לנזק רציני לתאים, כך דיווח ה-Independnet. החוקרים, מאוניברסיטה בבריטניה, טוענים כי לחומר משמר נפוץ הנמצא במשקאות קלים כמו פנטה ופפסי מקס יש את היכולת לשנות חלקים חיוניים של הדנ"א.

הבעיה, הקשורה בדרך כלל להזדקנות ושימוש מוגזם באלכוהול, עלולה בסופו של דבר לגרום למחלת השחמת של הכבד ומחלות ניווניות כמו פרקינסון. הממצאים יכולים להיות בעלי משמעות רצינית למאות מיליוני בני אדם בכל העולם השותים משקאות תוססים. הם מחזקים גם את המחלוקת לגבי תוספות מזון, שנמצאו קשורות להיפראקטיביות בקרב ילדים.

עיקר החשש הוא סביב ה-E211, הידוע כסודיום בנזואט
, חומר משמר המשמש מזה עשורים את תעשיית המשקאות המוגזים העולמית המגלגלת 47 מיליארד דולר בשנה. סודיום בנזואט מופק מחומצה בנזואית. הוא קיים באופן טבעי בפירות גרגריים אך נעשה בו שימוש בכמויות גדולות כדי למנוע הווצרות עובש במשקאות קלים כמו ספרייט, אואזיס וד"ר פפר. הוא מוסף גם למלפפונים חמוצים ורטבים.

סודיום בנזואט העלה כבר חששות כבדים לגבי סרטן מאחר ושילוב שלו עם תוספת ויטמין
C
במשקאות קלים, גרם לבנזן, חומר קרצינוגני (מסרטן). סקר של סוכנות לתקני מזון לגבי הבנזן במשקאות, שנעשה בשנה שעברה, גילה רמות גבוהות בארבעה סוגי משקאות שהוסרו מהמדפים.
'
הנזק בטווח הארוך - פרקינסון ומחלות ניווניות אחרות
'
כעת, מומחה להזדקנות מאוניברסיטת שפילד, שחקר את הסודיום בנזואט מאז פרסם מחקר בנושא בשנת 1999, החליט להזהיר מפני סכנה נוספת. פטר פיפר, פרופ' לביולוגיה מולקולרית וביוטכנולוגיה בדק את השפעת הסודיום בנזואט על תאי שמרים חיים במעבדה וגילה כי הבנזואט גרם לנזק לאזור חשוב של הדנ"א ב"תחנת הכוח" של התאים - הידועה כמיטוכונדריה. בראיון שהעניק ל-
Independent
אמר כי לכימיקלים אלו היכולת לגרום לנזק רציני לדנ"א במיטוכונדריה עד לנקודה בה הם משביתים אותו לגמרי.

המיטוכונדריה מכלה את החמצן כדי לספק לנו אנרגיה וכאשר פוגעים בה - כפי שקורה במספר מחלות - התא מתחיל לתפקד בצורה גרועה ביותר. ישנו מערך שלם של מחלות שכיום ידוע כי הן קשורות לנזק זה לדנ"א - פרקינסון ומחלות לא מעטות של ניוון נוירולוגי - אך מעבר לכך - תהליך ההזדקנות כולו.

הסוכנות לתקני מזון (
FSA) תומכת בשימוש בסודיום בנזואט בבריטניה והחומר אושר גם על-ידי האיחוד האירופי. אלא שאמש קראו חברי הפרלמנט בבריטניה לחקור את הנושא בשנית. לדבריהם, תוספי מזון רבים הם חדשים יחסית וההשפעה ארוכת הטווח שלהם אינה ודאית. הם מדגישים כי ה-FSA
חייב לחקור חומרים משמרים אלו בצורה מעמיקה יותר.

סקירה של סודיום בנזואט על-ידי ארגון הבריאות העולמי בשנת 2000 הגיעה למסקנה כי הוא בטוח, אך הארגון ציין גם כי הראיות המדעיות הזמינות התומכות בבטיחות החומר מוגבלות.

פרופ' פיפר, שעבודתו מומנה על-ידי מועצת המחקר הממשלתית, אמר כי בדיקות שנעשו על-ידי ארגון המזון והתרופות האמריקני אינן עדכניות. "תעשיית המזון תאמר כי רכיבים אלו נבדקו והם בטוחים לחלוטין", אמר. "על-פי הקריטריון של בדיקות הבטיחות המודרניות, הבדיקות לא מספיקות. כמו בתחומים אחרים, קיימות כיום בדיקות בטיחות מתקדמות וניתן לבצע בדיקות בטיחות הרבה יותר קפדניות מאלו שנעשו לפני 50 שנה".

הוא יעץ להורים לחשוב פעמיים לפני שהם קונים משקאות עם חומרים משמרים עד שהכמויות שבמשקאות יוכחו כבטוחים על-ידי בדיקות חדשות. "הדאגה שלי היא לילדים ששותים כמויות גדולות", אמר.

קוקה-קולה, פפסי-מקס ופפסי דיאט - כולם מכילים סודיום בנזואט.

 


Go Back  Print  Send Page


 


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


   " טבע - התמר " יעוץ וטיפול בצמחי - מרפא
  
 יצור ושיווק תרכיזי צמחים - שמנים - ומשחות
   מצמחי - בר של ארץ - ישראל

                                                                                           www.teva-hatamar.com 
לייבסיטי - בניית אתרים